piątek, 26 czerwca 2015

Nowa ja razy dwa!

Jeśli byliście u mnie wcześniej i jesteście teraz, to widzicie zmiany :) W końcu! Już naprawdę od dawna chciałam coś zmienić, ale moje zdolności graficzne są bliskie zeru, a i grzebanie w szablonach i innych hateemelach jakoś mnie nie kręci (ale wnętrza lubię urządzać, żeby nie było :)). I wtedy pojawiła się ONA, Natalia! I zmieniła moje oba (!) blogi - Szufladopółkę i Targetową. Do tej drugiej zrobiła mi nawet moje wymarzone logo à la kod kreskowy.

Ale po kolei. Po pierwsze to ekspresowa dziewczyna. Szybko się odezwała, po drugie konkretna - w mig pojęła o co mi cho... i stworzyła to, co chciałam. A co chciałam?


sobota, 20 czerwca 2015

Świętujemy Noc Kupały!

Wiem, że wiecie, że tak myślę, ale się powtórzę. Słowiańska mitologia jest najpiękniejsza, najciekawsza i najbardziej tajemnicza ze wszystkich. Najbardziej nasza. Uwielbiam ją. I jak na zdeklarowaną romantyczkę nie mogę nie obchodzić takiego święta jak noc Kupały...

Nie neguję walentynek, niech sobie będą czerwone serduszka i słodkie czekoladki, ale ja święto miłości obchodzę w Kupalnockę. To słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości właśnie, przypada w najkrótszą noc w roku. Wiąże się z letnim przesileniem i wypada gdzieś w okolicach 21-22 czerwca, ale w zależności od terenu, różnych legend i źródeł święto to zwie się też sobótką. A że dziś akurat jest sobota...

Jak świętować Noc Kupały? Koniecznie nad wodą. Choć mamy w Elblągu rzekę i całkiem ładny bulwar, chcieliśmy być bliżej natury. Padło więc na pobliską Wyspę Nowakowską. Nie powiem, pobłądziliśmy trochę, by po jakimś czasie wrócić w to samo miejsce, ale warto było.


Bajki sercem przeczytane

Zielona mięciutka trawka, kolorowanki, trochę zabawek i oczywiście DZIECI!  Czerwcowa Elbląska Scena Literacka za nami. Autorzy (a właściwie ich część) bajek i opowiadań dla maluchów, których teksty znajdą się w książce "Bajki Sercem Pisane" zaprezentowali swoje utwory tej wyjątkowej publiczności na Małej Scenie elbląskiego teatru.


wtorek, 16 czerwca 2015

I ja napisałam bajkę... sercem. Zapraszam na kolejną Elbląską Scenę Literacką.


Pamiętacie Izę Chojnacką - Skibicką? Tę od Zupy z pokrzyw? Zapytała kiedyś Alternatywnych czy podejmiemy się napisania bajki, opowiadania dla dzieci, bowiem znana jej skądinąd Fundacja Szkoła Otwartych Serc z Malborka, po raz kolejny postanowiła wydać książkę dla dzieci i potrzebuje kolejnych autorów. Zgłosiłam się od razu, uznając że pisanie dla dzieci będzie nie lada wyzwaniem. I było. Skoro to dla dzieci, zapytałam mojej Łucji, o czym ma być bajka. Przekonana, że opowie coś w stylu o księżniczkach, wróżkach, ewentualnie kucykach, delikatnie zamarłam słysząc:

- O świetliku!
-???

Ale słowo się rzekło. Zresztą, o księżniczkach pewnie było powiedziane już wszystko. A więc napisałam, wysłałam i razem z innymi autorami mam zamiar przeczytać ją w najbliższy piątek podczas Elbląskiej Sceny Literackiej.
Wszystkich zapraszam serdecznie na Małą Scenę Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na godzinę 17.00. Bierzcie pociechy, rodzinę, sąsiadów i znajomych, z dziećmi oczywiście.


poniedziałek, 15 czerwca 2015

Szufladopółka na Ogrodach

Jak zobaczyłam program to myślałam, że zwariuję. Głównie dlatego, że już wtedy wiedziałam, że będę musiała sobie odpuścić koncerty czy niektóre spotkania. Ciężko więc i niesprawiedliwie byłoby oceniać całe wydarzenie. Jednak bardzo, ale to bardzo się cieszę, że coś takiego zadziało się w Elblągu. Oto "moje" 12. Letnie Ogrody Polityki.


Na szczęście, jak nie realnie, to można w nich było uczestniczyć też wirtualnie, ale o tym za chwilę. Pierwszym wydarzeniem, na którym byłam obecna fizycznie było spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik i Jakubem Żulczykiem pt. Pisanie miasta, które poprowadziła Justyna Sobolewska. Jak na taki temat, to o mieście aż tak dużo nie było, wiadomo, że rozmowy potoczyły się w różnych kierunkach. Przede wszystkie trzeba podkreślić, że to było bardzo sympatyczne spotkanie, pomijając, że swoje zrobił klimacik - na świeżym powietrzu, pod namiotem, nad wodą z widokiem na elbląską starówkę.

fot. Dominik Żyłowski. Fotografia z fp Biblioteki Elbląskiej



środa, 10 czerwca 2015

12. Letnie Ogrody Polityki w Elblągu - muszę tam być!

Jak to u mnie - półsłużbowo, półprywatnie, ale muszę tam być! I chcę, znaczy. Oczywiście te wydarzenia, które wołają mnie najgłośniej to spotkania literackie i warsztaty kreatywnego pisania. Ale spektakle też całkiem nieźle się zapowiadają... Jak dobrze, że to się dzieje w moim mieście.
To tu podzielę się programem - prosto ze strony jednego z organizatorów - Biblioteki Elbląskiej. Najpierw w formie wideo:



I jeszcze wszystko spisane po kolei :)

dzień 1 / 10 czerwca (środa)
12.00 Seminarium samorządowe: DOBRE ŻYCIE W POLSKICH MIASTACH
miejsce: Sala Staromiejska w Kamieniczkach Elbląskich ul. św. Ducha 3-4
14.00 Warsztaty literacko-projektowe: LITERATURA I DESIGN
miejsce: Bulwar Zygmunta Augusta
17.00 Spektakl plenerowy: EPITAFIUM DLA WŁADZY - Teatr Gdynia Główna
miejsce: ul. Wodna / Most Wysoki
18.30 Spotkanie literackie: JAK SIĘ ZMIENIŁY NASZE MIEJSCA - Filip Springer, Marek Przybylik, prowadzenie: red. Martyna Bunda
miejsce: Pub Specjal
20.30 Koncert: MISTER D.
miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, Sala "U św. Ducha"

dzień 2 / 11 czerwca (czwartek)
12.00 Seminarium samorządowe: SAMORZĄDY OTWARTE NA ŚWIAT? Współpraca międzysektorowa i zagraniczna polskich samorządów.
miejsce: Sala Staromiejska w Kamieniczkach Elbląskich ul. św. Ducha 3-4
12.30  Warsztaty kreatywnego przetwarzania informacji: BRAWUROWE PREZENTACJE
miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, Dział Zb. Audiowizualnych
17.00 Spektakl plenerowy: ORLANDO - Teatr Gdynia Główna
miejsce: ul. Wodna / Most Wysoki
18.30 Spotkanie literackie: PISANIE MIASTA - Sylwia Chutnik, Jaku Żulczyk, prowadzenie: red. Justyna Sobolewska
miejsce: Pub Specjal
20.30 Koncert: JULIA MARCELL
miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, Sala "U św. Ducha"

dzień 3 / 12 czerwca (piątek)
12.00 Seminarium samorządowe: KULTURA I ROZWÓJ. Dylematy samorządów
miejsce: Sala Staromiejska w Kamieniczkach Elbląskich ul. św. Ducha 3-4
12.00 i 16.00 Warsztaty kreatywnego pisania I : Loesje
miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, Czytelnia Główna
18.30 Spotkanie literackie: OBCOŚĆ I SWOJSKOŚĆ. CO TO ZNACZY "JESTEM STĄD"? - Ziemowit Szczerek, Marcin Kołodziejczyk, prowadzenie: red. Mirosław Pęczak  
miejsce: Pub Specjal
20.30 Koncert: DR MISIO
miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, Sala "U św. Ducha"
22.30 Spektakl plenerowy: BABEL - Teatr Formy
miejsce: Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim

dzień 4 / 13 czerwca (sobota)
14.00 i 17.00 Warsztaty kreatywnego pisania II : Loesje
miejsce: ul. św. Ducha 3-7, Biblioteka Elbląska, czytelnia gł.
18.30 Panel dyskusyjny: CZY STAĆ NAS NA NOWE IDEE? - dr Karolina Wigura, dr Michał Łuczewski, dr hab. Jan Sowa, prowadzenie: red. Mirosław Pęczak, red. Edwin Bendyk
miejsce: Pub Specjal
20.30 Koncert: PUSTKI  
miejsce: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, Sala "U św. Ducha"
22.30 Spektakl plenerowy: MISTRZ I MAŁGORZATA - Teatr Formy
miejsce: ul. Stary Rynek, przed Ratuszem Staromiejskim

12. Letnim Ogrodom POLITYKI będzie towarzyszyła wystawa plenerowa grafiki Darii Mielcarzewicz: „Daria rysuje, Oni mówią.


poniedziałek, 8 czerwca 2015

O co chodzi z tym kotem...?

Trzy zaległe (od dawna...) recenzje, stosy (bo nie stosiki) nieprzeczytanych książek, jeden nierozwiązany konkurs i ponad miesiąc milczenia na blogu. Oj, boli ten rachunek sumienia... To będzie bardzo nieliteracki wpis. Będzie życiowy :)

Bo wiadomo - nic nie dzieje się bez przyczyny. Co robiłam, kiedy nie blogowałam? Była praca, szkoła i oczywiście rodzina. A poza tym... spałam. Zwyczajnie mi się nie chciało. Nie było siły ani opcji, aby po aktywnym dniu zarywać wieczór czy noc na czytanie lub klecenie recenzji. Noc to była dla mnie godzina dwudziesta i siódma trzydzieści, kiedy powinnam już wychodzić do pracy, też. Ale tak się chciało spać. No dobra, do brzegu. Jest taki stan, w którym szczególnie na początku chce się spać i spać, ewentualnie wymiotować :) Ale to cudowny stan, z którego się ogromnie cieszę. Tak więc biorę Was na litość i wierzę, że wybaczycie mi ten przestój. W końcu zamierzam wydać na ten świat kolejnego mola książkowego! Jakby to Was nie przekonało, to zamieszczam jeszcze zdjęcia kotka. Teraz na pewno mi wybaczycie ;)


Źródło: http://www.freeimages.com


PS: Dodatkowo do 18 czerwca (optymistycznie - nie zakładam poprawek) trwa dla mnie sesja, więc połączanie pracy i uczelni to dla mnie w tym czasie i tak wyjątkowy hardcore. Potem powinnam się nieco ogarnąć... I wrócić tu, bo tęsknię, jak nie wiem co!